Kedvenc bölcsességeim minden napra

2012. július 13., péntek

Büszkeség és balítélet...

A Nagy-Britanniában élő magyarok többsége már biztos elgondolkodott azon, hogy mik azok a dolgok, melyekre a britek büszkén tekinthetnek. Magyarországról sok példát lehetne hozni, de a szigetországról saját kútfőből csak hirtelen egy jutott eszembe, amit én megemlítenék: a sokszínű olvasztótégely...:) Néha elcsodálkozom azon, hogy tudnak ennyire könnyedén viszonyulni ahhoz a több százféle nációhoz és egyéb társadalmi körökhöz, amelyek körülveszik őket. 

Egy brit lap nemrég feltette a kérdést: Mi az, amire mi, britek, a legbüszkébbek vagyunk? Nos, a megkérdezettek mintegy fele a brit vidékre büszke a leginkább, amit nem sokkal lemaradva követ a brit humor és a királyi család. Őket követi a brit hadsereg, a BBC, a zenei múlt (lásd. The Beatles), az építészet, a font, a művészet és kultúra, majd a 10. helyen a brit birodalom (gondolom itt a hőskorszakra gondolnak, ami persze már réges-rég elmúlt, de sebaj...)

És hogy egy jó nagyot csavarjunk a dolgon, szintén neves lapok cikkeztek az elmúlt években olyan dolgokról, amelyek előttünk, idekint élő magyarok előtt nem sok újdonságot tartalmaznak, és amikkel a britek nem hiszem, hogy szívesen büszkélkednek, de íme, a tények:
1. A brit házak szobái a legszűkösebbek Nyugat-Európában: még az újonnan épült házak konyhái is olyan picik, hogy a háziasszonyok helyhiányról panaszkodnak, amikor a családjuknak készítik a vacsorát.
2. A brit turisták viselkedése a legfelháborítóbb Európában: ezen felül rendetlenek, rossz borravalót hagynak, és előszeretettel panaszkodnak mindenért.
3. Európában az erőszakos bűncselekmények száma itt a legmagasabb: a gyilkosságok száma itt a legmagasabb és a betörések száma duplán meghaladja Franciaországét és Németországét. És itt kerül a legtöbb fiatalkorú rács mögé.
4. Nagy-Britannia Európa kokain fővárosa: a rendszeres drogfogyasztók száma több, mint 1 millió!
5. Nyugat-Európában itt a legrosszabb a rákos betegek halálozási statisztikája: a halálozási arány a lengyel és a cseh betegekével egyenlő, annak ellenére, hogy az Egyesült Királyságban jóval több jut a betegellátásra, mint Lengyelországban vagy Csehországban.
6. A britek bűntényt látva inkább nem avatkoznak bele a dologba, és a rendőrségre bízzák: ellentétben más európai országokkal, ahol az antiszociális viselkedést a jó nép nem nézi ölbe tett kézzel és inkább segít a bajbajutottakon.
7. A britek ápolják a legkevésbé a szomszédi viszonyt lakóközösségeiken belül: csupán 42%-uk érez valamilyen közösségi elkötelezettséget. 
8. A britek fűvel-fával lefekszenek: az egy éjszakás kalandok tekintetében Nagy-Britannia lekörözi Ausztráliát, Amerikát, Franciaországot és Hollandiát.
9. A friss áruk szempontjából Nagy-Britannia kínálja a legrosszabb minőségű zöldségeket és gyümölcsöket. Ráadásul mindez itt a legdrágább.
10. A britek többet isznak, mint az oroszok. Ráadásul Európában itt alkoholizálnak a gyerekek a legtöbbet.
11. A briteknek a legrosszabb a nyugdíjrendszerük Európában: egy brit nyugdíjas a felét kapja annak, amit a nyugdíjasok más országokban kapnak.
12. Nagy-Britannia vezeti a tinédzser-terhességek listáját. 

A 13-at Péntek 13. lévén már én tenném hozzá: 
Nagy-Britannia sereghajtó az internetes kiszolgálás területén: mind a portugál, mind a román, mind pedig a magyar ismerőseim megerősítették azt a szomorú tényt, hogy a szigetországban 3-szor 4-szer lassabban netezünk, mint saját hazánkban. Cumbria pedig az egyik legelmaradottabb megye (egyébként minden téren), mert a legnagyobb városban (Carlisle, megyeszékhely, csaknem 80 ezer fő) a mai napig nincs kábelinternet, így az otthoni 40-50 Mbit-es sebesség helyett itt 7-8 Mbittel "száguldunk"...jobb esetben...

3 megjegyzés:

zoltanne írta...

ez érdekes volt és elég lehangoló a britekre nézve!!! ilyenkor talán egy kicsit büszkélkedhetsz, hogy magyar vagy! :)

hpeter írta...

de ezeket saját tapasztalatból is meg tudod erősiteni??erre kiváncsi lennék, vagy csak a szokásos kontinens-szigetország vetélkedés miatt vannak a britekről ilyen benyomások?

írta...

a saját tapasztalat is ezt erősíti, sőt! ezek a véleményezések nem külföldi, hanem brit újságokban és internetes portálokon jelentek meg...